A Vadmancsok nevű blog nagyszerű összefoglalót készített minden olyan gazdi számára, aki azzal kacérkodik, hogy a cicájával menjen közösen kirándulni, túrázni.
Vadmancsok ► https://vadmancsok.cafeblog.hu/2020/05/13/kirandulas-macskaval-ii-resz-kellekek-macska-hamok-hevederek/
- Légy tisztában saját cicád igényeivel, természetével, és amennyiben speciális igényű, akkor sokkal körültekintőbbnek kell lenned.
- Ismerd a környezeted és a lehetőségeid a kívánt sétákhoz vagy túrákhoz.
- Mindig egyeztess az állatorvossal milyen oltásokra és egyéb óvintézkedésekre van szükséged. (és nem csak a külföldre utazásra gondolunk itt, lásd pl. útlevél)
- Mindig vigyél magaddal egy speciálisan cicáknak összerakott elsősegély csomagot (a későbbiekben erről még lesz szó)
- Érdemes beszerezni egy túrázásre fejlesztett GPS készüléket, és egy nyomkövetőt.
- Valaki mindig tudjon arról, hogy hová és mikor mentek – a biztonság kedvéért, ha esetleg történne valami baj.
- Kerüld a tömegközlekedési pontokat vagy az autóúthoz közeli helyeket, és kerüld azokat a helyeket, ahol gyakrabban járnak kutyával.
- Soha semmit ne erőltess rá a cicádra! Kommunikálj vele és figyeld az ő kommunikációját. Jelezni fogja az igényeit, és azt, hogy mit és mennyit bír.
- Sose indulj el cicatáska nélkül. (erről is lesz szó lejjebb)
- Étel és víz nélkül soha ne indulj el, vigyél magaddal plusz plédet és az adott útra szükséges egyéb eszközöket.
- A kiegészítők választásánál ne figyelj a divatosságra, csak és kizárólag a funkciót és a kényelmet nézd. (fekete macskára piros vagy rikító színű hámot, fehérre kék vagy egyéb könnyen észrevehető megkülönböztető színűt válassz)
- Legyél naprakész az időjárással, és tölts le egy vihar előre jelző appot.
- Élvezzétek is a sétát! 🙂
+1. Egy instafotó sem ér annyit, hogy gond adódjon! Ezt tartsd szem előtt!
A megfelelő heveder kiválasztása talán a legfontosabb teendő. A legfontosabb szabály: macskára macskahámot válassz!
Szíjas hám
A legismertebb fajta a a ‘szíjas’ vagy ‘szalagos’ hám. De ez nem igazán jó, mert a macskát a nyakánál fogva fogja vissza, ráadásul mivel a hátán nincs fixen rögzítve, ezért könnyen kibújik belőle. Kisebb sétákra mondjuk a kertben ez is elég lehet, de alapvetően nem ajánljuk. Ha hirtelen megugrik a cica, a nyakát fojtja, ha fenn akad egy fán, akkor a fulladás veszélyes is fennáll. Igaz, manapság már kapni önkioldósat, de akkor meg sérül az az alapelv, hogy az erdőben nem szabad szabadon sétálnia egy alapvetően ragadozó háziállatnak.
Sport hám
Ez is széles körben elterjedt hám és ez már problémamentes. Kifejezetten macskák igényeire lett kialakítva és egyre több helyen kapható is. Egy jó hám tulajdonságai:
- Biztosítja a cica szabad mozgását,
- szivacsos anyaga kényelmes és nem vágja az állat testrészeit, egyes esetekben még nedvszívó is vagy épp víztaszító, igénytől függően
- az állatot a mellkasánál vagy testénél fogja vissza, kerülve a fojtás és fulladás veszélyét,
- széles színválasztékkal kapható, így biztosítva az adott macskához és a helyzethez való megoldást,
- jó szakítószilárdságú anyagból van, ami hosszú élettartamot biztosít a hámnak,
- ha mégis fennakadna a macska, akkor kiold a hám és elengedi az állatot – elkerülve ezzel a fulladás veszélyét.
Ezt egy jó “sporthám” mind tudja. Kétféle sporthám van: “nyak bebújós” vagy felsőtesten rögzíthetőt:
Nyak bebújós
Sok macska nem kedveli, mert ösztönösen utálják, ha valami “keresztül akar bukni” a fejükön: támadással párosítja az agyuk. De ha kiskorától neveled rá, és megszokja, akkor jó választás lehet. Ellentétben a másik típusú hámmal, sajnos ez is fogja a nyaknál a cicát, de a terhelés nagy része a mellkast éri. Ugyanakkor ennél a fajtánál kicsi a kibújás veszélye.
Háton csatolható / rögzíthető
Sokféle lehet: csatos, cipzáras, tépőzáras, kombinált. A mellkasánál fogja meg a macskát, és jobb esetben állítható a mérete, így arányosítani lehet a cica méretéve. A kibújás mértéke kicsit magasabb a nyakbebújóssal szemben. Érdemes néha ellenőrizni a szövet tágulását, főleg a mancsok környékén.