Dr. Szalay Ágnes pszichológus egy hosszabb cikket szentelt a Díványon annak a témának, hogy egy kutatás kiderítette: a gazdák személyisége és a macskáik jelleme között bizony összefüggések vannak.
Sok gazdi családtagként kezeli háziállatát és szoros társadalmi kapcsolatot alakít ki velük. Ezt a kapcsolatot, és az esetleges kapcsolat kölcsönhatásait kezdték el kutatni brit tudósok. A Nottingham Trent Egyetem kutatói összesen 3331 macskatulajdonost vizsgáltak meg – jobban mondva macska tulajdonost és macskát –, és a nemzetközileg ismert “Big Five Inventory (BFI)” nevű módszert használták a személyiségtípusok vizsgálatára. Olyan jegyeket vizsgáltak, mint a kedvesség, extrovertáltság, lelkiismeretesség, neurotikusság, vagy épp nyitottság.
A gazdik saját magukra vonatkoztatva töltötték ki a teszteket, majd utána a cicájukra vonatkozóan is. Hogyan viselkedik a cicája, milyen a jelleme, stb. Persze, a kutatóknak nem volt könnyű dolguk, hiszen minden gazdi szereti, sőt imádja a cicáját, de azért akadtak gazdik, akik beszámoltak arról, hogy bizony a macskájának vannak viselkedési problémái (agresszió, bútortépés, túlzott figyelemigény, stb).
És, hogy milyen eredmény született?
Kiderült, hogy minél nyitottabb a tapasztalatokra a gazdi, a cicája annál barátságosabb, kevésbé agresszív, vagy kevésbé visszahúzódó. Ugyanakkor az ilyen gazdik ritkábban engedik szabadon kószálni a cicájukat, és átlagban több macskájuk is van.
Akik a lelkiismeretesség-skálán magas pontot értek el, azoknak is barátságos a macskájuk, kevésbé hajlamosak az agresszivitásra, kevésbé félénkek vagy visszahúzódók.
Az kifelé tekintő, extrovertált gazdákra is jellemző a barátságos macska, de egy érdekesség kibukott: általában ideális súlyban van a cicájuk, tehát ritkán alultápláltak a macskáik, vagy éppen ritkán túlsúlyosak. Nem jellemző, hogy sok macskát tartanának, de engedik szabadon kószálni a környéken.
Kijött a kutatásból az is, hogy minél barátságosabb egy gazdi, annál kevésbé agresszív és kevésbé visszahúzódó a macskája.
Minél labilisabb egy gazdi, tehát minél törékenyebb az érzelmi stabilitása, a cicája annál több neurotikus jegyet mutat, annál agresszívabb, vagy éppen félősebb. Esetleg mindkettő. Ezek a faktorok ráadásul növelik a cicák betegségekre való hajlamát is sajnos. A neurotikusabb gazdáknak általában egy vagy kevés macskájuk van, nem hagyják őt szabadon kószálni, viszont jó eséllyel túlsúlyos az állat.
“Nagyon sok állattulajdonos családtagként tekint a házi kedvenceire, erős kötődést alakít ki velük. Ezért nem meglepő, hogy a háziállatainkra hatással van, ahogy viselkedünk velük, ahogy kezeljük őket. A gazdik többsége a legjobbat akarja a nyújtani a macskájának és a mostani eredmények rávilágítanak, hogy milyen nagy hatással lehet a személyiségünk a háziállatunk jólétére” – mondta Lauren Finka, a Nottingham Trent Egyetem munkatársa.
A korreláció természetesen nem egyenlő az ok-okozati összefüggéssel, de a kapcsolat egyértelmű – folytatta Lauren Finka.
A legtöbb tulajdonos igyekszik macskáiknak a lehető legjobb körülményeket biztosítani, és ezek a friss eredmények is csak azt támasztják alá, hogy nem elhanyagolható a hasonlóság az emberi személyiségjegyek és a kedvtelésből tartott állataink személyisége között.
Hozzátette, hogy további kutatások szükségesek ahhoz, hogy pontosan meg tudják mondani, hogy a tulajdonos személyiségei hogyan befolyásolják közvetlenül a macska viselkedését és jóllétét.
A macskák pont olyanok, mint mi, csak kicsiben – magyarázta Danielle Gunn-Moore, az Edinburgh Egyetem macskafélékkel foglalkozó kutatója, aki szerint eredményeik egy cseppet sem meglepőek.
Azok, akik szeretik a macskákat, gyakran a család emberi tagjaként kezelik őket. A cicák ugyanúgy reagálnak a gazdáik által bemutatott viselkedési formákra, mint a gyerekek a szülőére.