Rendszerint mindenki a kutyák tanítására gondol, ha felmerül, hogy tanítható-e egy háziállat. Pedig a macskákat is lehet tanítani! 8 tudnivaló a Femina tollából, ha nekiállnál ennek a fáradtságos tennivalónak.
Nem jó, ha valaki úgy próbálkozik a macskája tanításával, mintha egy kutyával állna szemben. Fontos az állat saját igényeihez alkalmazkodni mind macskaként, mind önálló személyiségként is, akit természetesen a gazdi ismer legjobban.
Hogyan lehet tanítani a cicákat?
A Petplan oldal (amely az Allianz csoport egyik projektje) egyik szakértője, Anna Webb úgy magyarázza, hogy a klikkelést a jutalomfalat adással kombináló módszer talán a leghatékonyabb. Az úgynevezett “klikkelő” egy kis fém eszköz, amelyet kézben fogva tartva minden olyan esetben, amikor a cica azt teszi, amire a gazdija utasítja, klikkel egyet. A klikkelés mellett pedig jutalomfalatot is ad a cicának. Egy idő után a macskában tudatosul a reflex, hogy a jutifali és a klikkelő hang összefügg, és annak érdekében, hogy jutalom falatot kapjon, mit is kell csinálnia.
Ha nincs a háznál klikkelő, egy hangosabban kattogó toll is jó szolgálatot tehet.
A WebMD tovább görgeti a témát: szerintük a klikkeléses-jutalomfalatos tanítás azért működik, mert a macska is az ismétléssel és a jutalmazással tanul. A gazdinak minél többször érdemes ismételnie a teljes ciklust, és amire okvetlenül oda kell figyelni: minden egyes alkalommal pontosan ugyanakkor klikkelni! Némely cicánál gyorsabban, némelyiknél lassabban, de ki fog alakulni az a reflex, hogy amikor jól csinálja, akkor klikkelő hangot hall és kapja a falatot. Ez a módszer lényege, tehát nem szabad többször klikkelni, vagy nem pont ugyanakkor.
Ja, és a gazdi részéről kitartás, kitartás, kitartás.
További fontos szempontok a tanításhoz
A Hillspet oldala is számba vesz további javaslatokat (“How to Train Your Cat“).
1. Ne tanítsd erőnek erejével. Addig és úgy tanítsd, hogy a macska is élvezze a “játékot”. Ne szidd minduntalan össze a cicát! És ha nincs kedve, akkor hagyd békén, tudod, hogy mennyire szeretik a macskák a függetlenséget.
2. Határozd el előre, hogy miket szeretnél a cicádnak megtanítani. A macskaalom helyes használata? Behívás? Helyben maradás? A lényeg, hogy ne akarj mindent egyszerre megtanítani, fokozatosan haladjatok a feladatokkal. És lehetőség szerint kezdjetek egy könnyen megvalósítható feladattal, és később jöjjenek a nehezebb feladatok. A macskáknak is fontos a sikerélmény!
3. Van egy olyan szempont, ami evidensnek tűnik, de nem feltétlenül jut mindenkinek az eszébe: a fiatalabb macskák könnyebben tanulnak, mint az idősek. Akár az emberek. Persze, ettől még egy felnőtt macska is tanítható, de a tapasztalat azt mutatja, hogy könnyebb a fiatal cicákkal bánni.
4. Ne tanítgasd órákon keresztül a cicád. Ezek a “cicaórák” tartsanak rövid ideig, mert sok macska nem tud túl sokáig figyelni. Figyeld a viselkedését, látni fogod már, ha kifárad, ha unja, ha menni akar. Akkor hagyd, hadd menjen!
5. Hol tanítsd? A megszokott környezetében, és szüntesd meg a környezet nem odaillő, általános zajait. Például kapcsold ki a tévét, vagy a rádiót. Ha a szomszéd flexelésbe fog, az sem a legideálisabb alkalom a gyakorlásra.
6. Nem muszáj egyedül tanítanod, a feleség, a férj, a gyerek is bekapcsolódhat, de csak olyan, akit jól ismer a cica. Ahogy az előző pontban írtuk: a természetes, a komfortos környezetre kell törekedni, ahol nem éri új inger a cicát.
7. Nem csak a kutyát lehet megdicsérni, a cicát is. Ő is érzékeny a hangodra, arra, hogy hogyan intonálsz, megnyugtatóan szólsz-e hozzá. Röviden: dicsérd meg a cicád, ha jól oldotta meg a feladatot! És adj neki jutifalit! (és persze soha ne szid le)
8. Ne legyél türelmetlen. Van olyan macska, amelyik gyorsabban tanul, és van, amelyik lassabban. Sőt, lesznek olyan feladatok, amiket soha nem fog megtanulni. De soha ne legyél türelmetlen. Ismételj, ismételj, ismételj.
Ha pedig végképp nem megy, tudd elengedni az adott feladatot, és találj ki másik feladatot.