Akik cicát, kutyát, hörcsögöt vagy akár csak aranyhalat tartanak otthon, azok jó eséllyel boldogabbak és egészségesebbek azoknál, akiknek nincs háziállatuk.
Már fél óra kutyázás vagy macskázás is képes olyan vegyi anyagokat felszabadítani az agyban, amelyek boldogságérzetet okoznak. Nem véletlen, hogy a depressziót, kedélybetegségeket állatterápiával is szokták kezelni. Kutatások szerint ráadásul a macskatartók kevésbé magányosak és jobb az általános közérzetük, mint a macskátlanoknak, mert a négylábú dédelgetése segít oxitocint felszabadítani a szervezetünkben.
Öt perc játék a kutyával ráadásul már mérhetően csökkenti a testben a kortizol nevű stresszhormon szintjét is. Egy kutatás eredményei szerint pedig az állatokkal töltött idő a különböző fizikai fájdalmak csillapításában is segíthet. Akinek kutyája van, az általában fittebb is, hiszen a négylábúakat naponta sétáltatni kell(ene) – ez a kis extra mozgás pedig segít a testünket karban tartani. Az állatokkal való játék, vagy már csak a megfigyelésük is képes csökkenteni a vérnyomást és lassítani a pulzust is. Egy kutatásból az is kiderült, hogy a macskatulajdonosok ritkábban halnak meg szívbetegségben, mint a macskátlanok.
Az, aki kutya, vagy kutyák mellett nő fel, kisebb eséllyel lesz allergiás felnőttként – kutatások szerint ez még akkor is igaz, ha valaki csak az édesanyja terhességének idején, magzati állapotban él kutyás környezetben. A kutyáknak ráadásul van egy olyan különleges képessége is, hogy fel tudják ismerni a rákos megbetegedéseket: léteznek olyan négylábúak, akiket kifejezetten ilyen célokra képeztek ki. Kutyákkal pedig a munka is kevésbé megterhelő: tudományos kísérletek igazolják, hogy a kutyabarát irodában dolgozók kevésbé szenvednek a munkahelyi stressztől.