Rendszeresen megosztunk olyan képző- vagy iparművészeti alkotásokat, amelyek valamilyen módon kapcsolódnak mindannyiunk kedvenc állataihoz, a cicákhoz. Ezúttal Henri Matisse francia festőművész egy festményét és egy hozzá kapcsolódó illusztrációt mutatunk be.
Henri Matisse (1869-1954) francia festőművész az első világháború előtti avantgárd művészet egyik vezéregyénisége. Hírnevét ragyogó és expresszív színeinek, merész újításainak köszönhette. Művészi egyénisége lassan és számos nehézség árán alakult ki, és a századfordulón után a “fauves” néven ismert festők vezetőjeként lett híres-hírhedt.
A fauves-ok („vadak”) festészeti mozgalma – az impresszionizmus után – a legfontosabb lépés volt a modern festészet történetében. A fauve-ok a színek térhatást keltő tulajdonságait kutatták. Lemondtak a perspektíva alkalmazásáról. A kép felületén kétdimenziós, tiszta színfoltokat alkalmaztak.
- „Ha az eszközök úgy megkoptak, mint a huszadik század festészetében, hogy kifejezőerejük kimerült, akkor vissza kell térni az alapokhoz… Akkor képeink megtisztulnak… közvetlenül a szép kékkel, a szép vörössel, a szép sárgával beszélnek, az elemi tartalmakkal, amelyek az emberi lélek mélyét érintik meg. Az a fauvizmus kiindulópontja: A bátorság, hogy visszataláljunk a tiszta eszközökhöz.”
- „A fauvizmus egy rövid pillanat volt, amelyben úgy gondoltuk, hogy az összes színt egy szintre kell emelni anélkül, hogy egyet is feláldoznánk közülük…”
A “Macska piros halakkal” című festmény 1914-ben készült.