2021. március |
Saját sajtósuk nyilatkozik a múzeumban foglalkoztatott macskák helyett, tőle tudjuk, hogy a pompás falak között egerésző állatok és gondozóik érdekvédelmi szervezetbe tömörültek.
A szentpétervári múzeumban évszázados hagyománya van a macskák foglalkoztatásának, az Ermitázsban 1745 óta alkalmaznak macskákat Erzsébet orosz cárnő parancsára – írja a Papageno. Az állatok dolga természetesen az egerek hajkurászása, a szakszervezet pedig azért alakult, hogy a nagy becsben tartott cirmosok kivételesen jó munkakörülményeit hosszú távon biztosítsák. A palota macskái az alagsorban laknak, és csak a kiállítótermekből vannak kitiltva, a múzeum raktáraiba viszont szabad a bejárásuk. Igazán úri dolguk van, a nap 24 órájában három fős személyzet gondoskodik róluk, saját konyhájuk és kis kórházuk is van.
A macskák szinte önálló látványosságként működnek a szentpétervári múzeumon belül. A múzeum kiállítótereibe nem mehetnek be, de a múzeum munkatársai szerint az egerek elriasztásához pusztán az is elég, ha a rágcsálók érzik a macskák szagát a környéken.
Egy idős úr tavaly rájuk hagyta vagyona egy részét, annyira elbűvölték a múzeumi cirmosok.
A szakszervezet májusban, az Ermitázs macskáinak hivatalos napján kezdi meg működését.
Nem az Ermitázs az egyetlen, ahol macskákat alkalmaznak kártevőirtásra: az angol kollégák a British Museumban szintén ennek a környezetbarát módszernek a hívei voltak, bár úgy tudjuk, ott jelenleg nincsenek macskák a dolgozók között. A Britishben a hatvanas években tetőzött a cicapopuláció, olyannyira, hogy a dolgozók segítséget is kértek a száznál is több randalírozó cirmos megfékezésére.