Egy új tanulmány szerint a macskák és a kutyák segíthetnek megvédeni a csecsemőket az ételallergiától

2024. augusztus

Egy új kutatás szerint a macskák és a kutyák jelenléte segíthet csökkenteni a csecsemők ételallergiájának kialakulásának a kockázatát.

A CNN írt arról a kutatásról, miszerint azok a gyermekek, akik már a magzati fejlődés és a korai csecsemőkor idején együtt éltek macskával vagy kutyával, kisebb eséllyel váltak ételallergiássá, mint azok, akik nem osztották meg otthonukat háziállatokkal.

The small child and cats lie on the bed

A mikrobiom szerepe

A kutatók több mint 65 ezer japán gyermek adatait vizsgálták meg, és azt találták, hogy a háziállatokkal egy fedél alatt élő gyermekeknél 13-16 százalékkal alacsonyabb volt az ételallergia kialakulásának esélye, mint a háziállat nélkül élő gyermekeknél.

A tanulmány szerint a macskával élő gyermekeknél kisebb valószínűséggel alakult ki tojás-, búza- és szójaallergia, míg a kutyákkal élő gyermekeknél a tojás-, tej- és dióallergia kockázata csökkent.

Noha a teknősökkel és madarakkal való együttélés nem mutatott összefüggést az ételallergiával, a magzati fejlődés során a hörcsögökkel való érintkezés közel kétszeresére növelhette a dióallergia kockázatát. A kutatók feltételezik, hogy ennek oka a hörcsögök által fogyasztott diófélékkel való érintkezés, vagy a hörcsögökhöz kapcsolódó házipor allergén hatása lehet.

A pontos mechanizmus egyelőre nem teljesen tisztázott, de a szakértők szerint a háziállatokkal való korai érintkezés erősítheti a csecsemő bélmikrobiomját – akár közvetlenül, akár közvetetten – a szülők, vagy az otthoni mikrobiom változásain keresztül.

Számos tanulmányból tudjuk, hogy a mikrobiom – azaz a testünkben élő baktériumok, amelyek több millióan vannak jelen a bélrendszerünkben – jelentős hatással van az immunrendszerünkre és annak működésére, különösen arra, hogy kialakul-e allergia” – mondta Dr. Amal Assa’ad, a Cincinnati Gyermekkórház ételallergia programjának vezetője.

forrás: CNN, hazipatika, képek: freepik

Post Author: cicanyadmin

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .