Ezért olyan különlegesek a vörös bundájú macskák

2020. október |

Sokan úgy tartják, a vörös macskák a legbarátságosabbak minden macska közül. De vajon tényleg rejlik némi igazság a felvetésben, vagy csupán egy mítoszról van szó? Lássuk, mit mond a tudomány a kérdésről.

Születtek olyan önbevalláson alapuló felmérések, amelyek szerint a vörös macskák valóban szeretetteljesebbek többi fajtársuknál. Mindazonáltal ezek az eredmények akár elfogultságból is származhatnak, illetve egyfajta önbeteljesítő jóslatként működhetnek, mivel a gazdik ilyen módon is csak saját sztereotípiáikat igyekszenek igazolni. Ezzel együtt akadnak más olyan hihető érvek is, amelyek magyarázatul szolgálhatnak az elképzelésre” – mutatott rá a PsychologyToday.com oldalán megjelent cikkében Karen Wu, a Kaliforniai Állami Egyetem Los Angeles-i kampuszának pszichológus kutatója.

A kutatók alátámasztották, hogy a vörös cicák általában sokkal bújósabbak és érzelmesebbek az emberekkel szemben, mint az összes többi színnel rendelkező társuk. Erről szakértők szerint részben az is tehet, hogy a macskák vörös árnyalatáért egy bizonyos gén felel, ami általában majdnem mindig a hímnemű cicákban van jelen (80%-20% arányban léteznek fiú és lány vörös cicák). Az pedig már nem egyszer bebizonyosodott, hogy a fiúmacskák sokkal nyugodtabbak és barátságosabbak, mint a nőstények. (Plusz érdekesség, hogy a teknőctarka macskák szinte majdnem mindig nőstények!)

Mindezeken túl más magyarázat is akad

Egy másik kutatás során az is kiderült, hogy egyes fizikai és viselkedésbeli különbségek miatt a vörös macskák (különösen a hímek) más szaporodási stratégiával rendelkeznek. Mivel kicsit nagyobbak és dominánsabbak, így jobb helyzetben vannak társaik között, ezáltal nagyobb reprodukciós sikereik lehetnek, főleg olyan vidéki területeken, ahol a nőstények általában csak egy hímmel párzanak. Emiatt lehet, hogy személyiségük is kissé merészebb.

Eszerint a vörös hím macskák domináns státuszuk és merész személyiségük miatt kényelmesebben érzik magukat az emberek felé közeledve, emiatt tűnnek kedvesebbnek. Erről még nem születtek meggyőző kutatások, de reméljük, a jövőben még ezt is megkutatják a “brit” tudósok.

Továbbá egy 90-es évekbeli francia kutatás szerint:

1. A vörös macskák gyakoribbak vidéki környezetben

Tehát e szerint a mintázat szerint a vörös macskák sikeresebben szaporodnak bizonyos szociális körülmények között. Vidéken a macskák szaporodási rendszerére erősebben jellemző, hogy a hímek több nősténnyel is párosodnak, míg a nőstények csupán egy hímmel nemzenek utódot. Ezzel szemben a sűrűbben lakott városi környezetben mindkét nem képviselőinek nagyobb a merítési lehetősége.

2. A vörös macskák ritkábbak olyan területeken, ahol magas a mortalitási kockázat

Ebből arra lehet következtetni, hogy a vörös bundájú macskák az átlagosnál hajlamosabbak a nagyobb kockázatvállalásra, ami potenciális életveszéllyel jár rájuk nézve.

3. És a vörös macskáknál hangsúlyosabb az ivari kétalakúság

A vörös színű hímek nagyobb testtömegűek a többi kandúrnál, míg a vörös nőstények kevesebbet nyomnak más faj- és nemtársaiknál.

 

Nos, tehát a vörös macskáknál egy bizonyos gén okozhatja azt, hogy kedvesebbek és barátságosabbak, valamint a viselkedésbeli mintázataik és fizikai tulajdonságaik miatt más szaporodási stratégiával rendelkeznek, ami végső soron szintén azt eredményezheti, hogy nyitottabban közelítenek az emberekhez. Oké.  🐱 🐈

 

// forrás: joy, divany

Post Author: cicanyadmin

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .