Ismét bebizonyították, hogy a macskák is kötődnek gondozóikhoz

2019. szeptember | 

Jó, mondjuk ezt mi tudtuk, de azért szívesen beszámolunk róla, hogy tudósok ugyanazt a kísérletet hajtották végre a cicákkal, amit gyerekekkel is szoktak, és arra jutottak, hogy a macskák között is vannak “biztosan kötődők“, és “gyengén kötődők“.

Az Oregoni Állami Egyetem (OSU) kutatói kiderítették – ismét, tegyük hozzá –, hogy a macskák is kialakítanak gazdáikkal olyan kötődést, amely hasonló a gyerekek és a kutyák által gondozóikkal kialakított kapcsolathoz.

Ez az első alkalom, hogy kutatók tapasztalatok alapján kimutatták, hogy a babákhoz és a kutyákhoz hasonlóan a macskák is kimutatnak kötődést – monda Kristyn Vitale, az OSU kutatója, a Current Biology című tudományos folyóiratban megjelent tanulmány társszerzője.

Mind a kutyák, mind a macskák esetében az emberekhez való kötődés a csemete és gondozója kapcsolatának adaptálását mutathatja. A kötődés egy biológiailag fontos magatartás. Tanulmányunk azt jelzi, hogy amikor a macska függőségben él az embertől, a kötődő magatartás rugalmas és a macskák az embert jóléti forrásként használják – magyarázta a tudós.

Az amerikai kutatók kísérletükben a macskák két percet töltöttek egy új szobában gondozójukkal, majd két percet egyedül, majd újabb két percet ismét együtt.

Amikor a gondozójuk visszatér a két perces távollét után, a biztosan kötődő macskák kevésbé stresszesek és figyelmüket megosztják az ember és a környezet között.

A kutatók elvégezték a tesztet kölyökmacskákkal és felnőtt állatokkal. Magatartási szakértők értékelték a tesztet és a gyermekekkel és kutyákkal végzett hasonló tesztek feltételrendszere alapján értékelték a macskák magatartását. Az értékelhető 70 kölyökmacska közül 64,3 százalékot ítéltek biztosan kötődőnek, 35,7 százalékot gyengén kötődőnek.

A kutatók kíváncsiak voltak arra is, hogy egy szocializációs tréning megváltoztatja-e ezeket az arányokat, de egy hathetes tréning után azt találták, hogy nincs jelentős különbség. “Ha kialakult egy kötődési stílus a macska és gondozója között, idővel relatívan stabil marad, még egy tréning vagy szocializációs beavatkozás nyomán is” – mondta Vitale.

A macskák a legtöbb háziasított állathoz hasonlóan számos kölyökkori jellemvonást megtartanak felnőttkorban is, és függenek az embertől gondozásban. A kutatók ezért tesztelték az egyéves vagy idősebb macskákat is, az arány pedig a biztos és a gyenge kötődés között szinte tükrözte a kölykökét – 65,8 százalékuk volt biztosan, 34,2 százalék gyengén kötődő.

Vitale szerint meglepő volt az, hogy a biztos és a gyenge kötődés aránya a kölyök és a felnőtt macskáknál szinte megegyezett az emberek esetében a gyermek és gondozója közötti kötődési aránnyal. Embereknél ugyanis a gyermekek 65 százaléka kötődik biztosan gondozójához.

 

// forrás: sciencedailyhvg

Post Author: cicanyadmin

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .