2020. április |
A Börzsönyi Természetvédők posztolták a Facebook-ra az alábbi felvételt még április végén, úgy fogalmaztak: “A börzsönyi hiúz áprilisban is jól érzi magát, még szájmaszkot sem hord! Persze azért gondosan kerüli a találkozást az emberekkel.”
A Turista Magazin arról ír, hogy a hiúz a ’70-es években jelent meg Magyarországon a Börzsönyben, de a ’90-es évek közepén mintha eltűnt volna. Később, 2005. novemberében találtak ismét hiúz nyomokat, ahogy azóta minden évben.
A most megfigyelt hiúz Eurázsia, főként Észak-Európa és Szibéria erdeiben él. Magyarországon az Északi-középhegységben, elsősorban az Aggteleki Nemzeti Park területén fordulhat elő. A Wikipedia szerint a 2012-ben a vadon élő hiúzok összlétszáma feltehetően nem haladta meg a 10-et.
Az eurázsiai hiúz Európa legnagyobb méretű macskaféle ragadozója: testhossza 80-130 cm, marmagassága 60-75 cm, súlya pedig 8-38 kg között változik. Az eurázsiai hiúznak elterjedési területén több alfaja alakult ki. A hiúzokat több érdekes tulajdonságuk is megkülönbözteti a többi macskafélétől: ezek egyike a szokatlanul rövid, kurta farok. Ezen kívül a hiúzok fülei végén szőrpamacsok találhatók. Az eurázsiai hiúz erdők lakója, a fátlan területeket kerüli. Elsősorban éjszaka aktív, de ha nem háborgatják, nappal is vadászik. Magányos életmódú állat, a hím és a nőstény csak a párzási időszakban (melyet a hiúzoknál pacsmagolásnak nevezünk) találkozik egymással. Az embert kerüli, éppen ezért a szabad természetben csak nagyon ritkán kerül szem elé. Az eurázsiai hiúz Magyarország területén is megtalálható, hazánkban az Északi-Középhegységben, Elsősorban az Aggteleki Nemzeti Park területén él néhány példánya. 2012-es becslések szerint az ország területén jelenleg kevesebb, mint 10 hiúz él szabadon. Magyarországon fokozottan védett faj, eszmei értéke 500.000 Ft.