Bár még mindig él az előítélet, hogy a macskák csak táplálékadóként tekintenek az emberre, egyre több tanulmány bizonyítja ennek ellenkezőjét. A Plos One című szaklapban megjelent brazil kutatás szerint a cicák is mély kapcsolatot alakítanak ki gazdájukkal és ennek megfelelően szenvednek is, ha egyedül maradnak. A kutatásban megfigyelt állatok tizedénél jelentkezett viselkedésbeli zavar a gazdi távollétében.
Hasonló viselkedést kutyáknál már megfigyeltek, a macskák vizsgálata egyelőre gyerekcipőben jár, ám egyre több tanulmány jut arra, hogy ezek az állatok sokkal inkább képesek a kapcsolatok kialakítására, mint azt eddig feltételezték.
Daiana de Souza Machado, a brazíliai Universidade Federal de Juiz de Fora kutatója és munkatársai kidolgoztak egy kérdőívet, amely a gazdikra és macskáikra vonatkozó, a macskáknak a gazdi jelenlétében és jelenlétének hiánya mellett mutatott viselkedésére és életkörülményeire vonatkozó adatait gyűjtötte. 130 macskatartó vett részt a kutatásban, macskánként egy kérdőívvel, így 223 macskára vonatkozó adatot vethettek alá statisztikai elemzésnek a szakértők.
Az eredmény szerint a macskák 13,5 százalékánál jelentkezett legalább az egyik kritérium, mely az elszakadás okozta problémákat igazolja. A legtöbb (20) esetben romboló viselkedés volt tapasztalható, 19 macska kitartó nyávogásba kezdett, amikor magára hagyták.
A viselkedés összefüggött a macska életkörülményeivel is: negatív hatása volt annak, ha a cicának nem volt játéka vagy más állatok is a háztartásban éltek.