2018. február |
Befogadják a kóbor, sérült macskákat, állatorvoshoz viszik őket, gazdit keresnek számukra, ivartalanítási akciókat szerveznek. A Kecskeméti Cicamentők tíz-tizenkét fős csapatának önkéntesei mindent megtesznek azért, hogy a felelőtlen állattartók megunt kedvencei is kapjanak egy esélyt az életre.
A városban 2012-ben hozta létre néhány macskabarát hölgy a Kecskeméti Cicamentők csapatát. Korábban mindannyian részt vettek állatmentő szervezetek munkájában, és egyre gyakrabban azzal szembesültek, hogy egy százezres lakosú városban – sőt a megyében sem – nincs igazán kihez fordulni bajba került cicák miatt. Elhatározták, hogy a maguk eszközeivel segítenek a szegény sorsú macskákon.
Mára már hat-hét fő tevékenykedik a cicamentésben, és körülbelül ugyanennyi ideiglenes befogadó gazdira is számíthatnak. Mindannyian önkéntes alapon, munka mellett, a szabadidejükben foglalkoznak a cicákkal, védenceik saját otthonukban lábadoznak vagy cseperednek – mondta el a baon-nak László Ágnes, az alapítvány kuratóriumának elnöke.
A Cicamentők minden februárban lakossági ivartalanítási akciót is szervez, 2018-ban 84 nőstényt, 42 kandúrt, 28 szuka kutyát és 17 kan kutyát tudtak ivartalaníttatni. Éves szinten 30–40 utcamacskát is ivartalanítanak.
“A kóbor macskák többségében elvadult, az érintést nem tűrő, az ember társaságától kimondottan félő állatok, gazdához juttatni nem lehet őket, értük annyit tudunk tenni, hogy a továbbszaporodásukat meggátoljuk.” – mondta el László Ágnes.
Ha azonnali segítséget igénylő, balesetes macskáról vagy kidobott kölyökcicáról értesülnek, igyekeznek őket elszállásolni a lábadozás, gazdikeresés idejére. Menhelyük nincs, de egyelőre nem is terveznek ilyet, mert a felajánlásokból nem telne fizetett személyzetre, rezsire. Ideiglenes gazdikhoz kerülnek a cicák.
“Évente 60-80 cicának találunk gazdit, őket általában az utcáról szedjük össze betegen, sérülten vagy pár hetes, nem ritkán pár napos életkorban. Gazdit fényképes Facebook-posztokban keresünk, miután védenceink felépültek, megkapták az első oltásukat, felnőtt esetében pedig miután túlestek az ivartalanításon és néhány egészségügyi szűrésen. Igyekszünk egy rövid beszélgetés során megbizonyosodni, hogy a cica új otthona biztonságos, hogy összeillik-e az adott gazdi-cica páros, és részbeni térítést kérünk az oltások, ivartalanítások után, mert másképp nem maradna pénz a következő bajbajutottra. Örökbeadási szerződést kötünk, amelyben vállaljuk, hogyha a cicát akármi miatt nem tudják tovább tartani, visszavesszük.” – részletezte az elnök asszony.
További részletek a baon-on.