Könyvtári cicák

2021. február |

Sokszor olvasunk szívmelengető híreket külföldről, hogy egy-egy könyvtárnak, boltnak, szupermarketnek vagy éppen idős otthonnak van saját cicája, de szerencsére már itthon is egyre több olyan intézmény van, ahol felismerték, hogy a háziállatok a kedvességükkel segítenek a mindennapokban.

Sári Szekszárdról

A legismertebb cicus Sári, a szekszárdi Illyés Gyula Könyvtár macskája, aki az elmúlt években országos népszerűségre tett szert. Az önállóságára jellemző, hogy ő maga választotta a könyvtárat lakhelyéül, és a könyvtárosokat gazdáiul. És ha már egyszer így döntött, később sem állt arrébb, pedig eleinte nagyon aggódtak, hogy elcsatangol, vagy rossz pillanatban kel át a sűrű autóforgalommal bíró szekszárdi belvárosi utcákon. Viszont a könyvtárban maradt, úgyhogy a könyvtárosok nevet adtak neki, biztosították az orvosi ellátását, majd igyekeztek megtalálni a helyét a könyvtári munkákban. Nos, szinte egyenrangú könyvtári munkatárs lett a négylábú, ezért a vezetőség egy pillanatban úgy döntött, hogy elkészíti a munkaköri leírását, amelyben egyértelműen rögzítették a feladatait.

Sári munkaköre szerint „könyvtári, terápiás macska”, aki a szervezeti hierarchia csúcsán helyezkedik el, hiszen minden munkatárs a beosztottja. Kötelessége a munkatársak feladatainak irányítása és ellenőrzése, vagyis a reggeli szemle, a takarítási műveletek ellenőrzése és a számítógép egerének megtámadása. Támogatnia kell a dolgozók munkáját, reggel játszania kell. A könyvtár arca kell legyen. Ennek érdekében együtt kell működnie a fotóssal, tűrnie kell a simogatást mind a dolgozóktól, mind az olvasóktól. Cserébe korlátlan pihenés jár neki a fotelban vagy a könyvtárosok székében.

Facebook ► https://www.facebook.com/IGYUK/posts/2576325205733397

 

Cicero Mártélyból

A Mártélyi faluház és könyvtár macskája Cicero, aki a szekszárdi történethez hasonlóan maga választotta lakhelyéül az intézményt azzal, hogy 2017 nyarán a könyvtár hátsó bejáratának lábtörlőjére költözött. Ekkor még úgy gondolták a könyvtárosok, hogy jobb helye lenne egy magánszemélynél, ezért igyekeztek neki gazdit találni, de a cicus rendre visszaszökött. Ahogy ez lenni szokott, kénytelenek voltak meghajolni az erős macskaakarat előtt és ha már így alakult, befogadták. A lakosság segítségével sikerült nevet találni neki. A Cicero egyszerre utal a Cicc szóra, amelyre első pillanattól kezdve hallgatott és hát egy könyvtár mégiscsak egy olyan szellemi közeg, ahol helye van egy Ciceronak.

CiNYAU ► https://www.cinyau.com/nevet-keresnek-a-martelyi-konyvtar-macskajanak-otletelj-te-is/

 

Cili Szentendréről

Úgy látszik az már tradíció, hogy a cicák döntenek a lakhelyükről, ugyanis a Hamvas Béla Pest Megyei Könyvtár macskája is saját maga döntött az intézményről. A könyvtár épületének külső falán vannak olyan beugrók, amelyek kiválóan védenek a széltől, ezek egyikében vert tanyát Cili. Idős, nagyon rossz egészségi állapotban lévő cica volt. A könyvtárosok tulajdonképpen megmentették, amikor elkezdték etetni és készítettek neki egy kis hajlékot. Cili kinti macska, alapvetően a könyvtár épülete környékén szokott lustálkodni, egerészni és mosolyt csalni az érkező olvasók arcára.

(fotó: Bellai László)

 

Mese Szekszárdról

Székesfehérváron már hagyománya van a könyvtári cicáknak. 2017. januárjában jött a Gárdonyi Géza Művelődési Ház és Könyvtárba a cica, aki a 2016. nyarán elhunyt Mása cica utódja lett. Mását sokan szerették, ráadásul rá még könyvtári program is épült, de az új cica is hamar levett mindenkit a lábáról. És igen, a keresztségben a Mese nevet kapta, és amikor megkérdezték a könyvtár igazgatóját, hogy miért lett ez a neve, akkor így válaszolt.

“Mert személyében egy mesebeli tündér érkezett a könyvtárba.”

(fotó: Koppan Viktor David)
// forrás: konyvtarak

Post Author: cicanyadmin

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .