Macskamenta: a legális macskadrog

Az Index tudomány rovata egy hosszabb cikket szentelt a macskamentának. A macskák egyszerűen megőrülnek a macskamentáért, még pontosabban az illatos macskamenta nepetalakton nevű komponenséért. Ha megérzik az illatát, hozzá dörgölőznek, dorombolni, nyáladzani kezdenek, hempergőznek, játszanak vele. Teljesen megrészegülnek, és ezt az állatfelszerelés-ipar ki is használja. Ha azt akarjuk, hogy valami (például egy játék) vonzza a macskákat, akkor macskamenta- (vagy hasonló hatású más növényi) hatóanyaggal kell bevonni.

De miért vonzza a macskamenta nepetalakton nevű komponense ennyire a cicákat? Mert hatásában egy feromont utánoz, vagyis tulajdonképpen a macska szexuálisan vonzódik a növényhez. Érdekes, hogy nem csak a macska, hanem sok vadon élő nagymacska fajta is ugyanúgy reagál a macskamentára, sőt néhány más emlős, és rovarfaj is.

A növény legintenzívebb hatása nagyjából 10 percig tart, majd a macska fél-egy órára részlegesen vagy teljesen immunissá válik rá. Azután az egész újrakezdődik. Az eddigi adatok szerint a macskák nem tudnak hozzászokni, és elvonási tüneteik sem jelentkeznek, ha megvonják tőlük. Miután egy kísérletben nepetalaktonnal kezeltek macskákat, majd felboncolták őket, nem találták jelét, hogy az orr szaglóhámja károsodott volna. Vagyis úgy tűnik, hogy a macskamenta szagolgatása nem jár tartós egészségkárosodással. (el sem bírjuk képzelni, nem akarunk belegondolni, hogy egészen pontosan hogy zajlott ez a kísérlet)

A macskák érzékenysége a macskamentára egyértelműen genetikailag rögzült tulajdonság. Az ezt meghatározó gén az egyik testi kromoszómán található, és dominánsan öröklődik. A macskák kétharmada érzékeny a nepetalaktonra, de bennük is csak néhány hónapos koruk után fejlődik ki az affinitás.

És hogyan “módosítja” a macskamenta hatóanyaga a macskák tudatállapotát? A nepetalaktont a szaglóhám receptorai ismerik fel (ettől elkülönülten a legtöbb emlős orrüregében van még egy receptorcsoport, a vomeronazális szerv, amely a feromonok érzékeléséért is felelős). Innen az ingerület az érzelmi agyműködést szervező amigdalába (vagyis a mandulamagba) jut, de kap belőle a hipotalamusz, az egész hormonrendszer irányítója is. Vagyis, bár nem ugyanott érzékelik a macskák a macskamenta hatóanyagát, mint a természetes feromonokat, mégis hasonló reakciót vált ki belőlük.

További érdekességek az Index cikkében: https://index.hu/tudomany/til/2020/06/22/a_legsulyosabb_legalis_macskadrog_a_macskamenta_macska_cica_menta_feromon_illoolaj_nepetalakton/

Post Author: cicanyadmin

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .