Azt tudjuk, hogy bajszos házi kedvencünk hallása lényegesen jobb, mint az embereké, de bizony a cicák hallása még a kutyákét is lekörözi!
A hallás felső határértéke felnőtt állatok esetében 50.000 Hz körül mozog, de a fiatal macskák akár 80.000 Hz-ig is érzékelhetik a hangokat. Mi emberek ezzel szemben már a 20.000 Hz-es hangokat is nehezen halljuk meg, a kutyák pedig 45.000 Hz-es határértékükkel maradnak le a macskafélék mögött. A kutyák ismertek kifinomult hallásukról, de a macskák hallása valójában jobb, sőt a háziállatok között a macskák hallanak a legjobban. Ugyanakkor a hang lokalizálásában is elől járnak, akár 20 méterről is képes meghallani az egerek egymás közötti kommunikációra használt jellegzetes sípoló hangot.
A macska fülében 32 izom található, amivel tökéletesen be tudja azonosítani, melyik hang honnan jött. A fülét akár 180 fokban is el tudja fordítani, ami tökéletes eszköz ahhoz, hogy szinte bármilyen irányból nyomon követhesse a kisméretű zsákmányt. Még ha a házi macskáknak napjainkban nem is kell vadászattal küzdeniük a túlélésért, hallásuk továbbra is nagyon érzékeny maradt. Éjszaka, ha cicánk nagyon fülel, hajlamosak vagyunk azt gondolni, valaki épp nálunk mászkál, holott lehet csak a kert vagy az utca történéséinek hangját hallja. Ugyanis érzékelik akár az ultrahangokat, mielőtt mi észlelnénk bármit is. A macskák emiatt sem szeretik a kiabálást vagy a hangos zenét, a váratlan, hangos zajokra emiatt is ösztönösen reagálnak, de egyes macskák kifejezetten félnek a zajtól. Füleik még alvás közben is felkészültek a hangok fogadására. Talán éppen ezért igényelnek olyan sok pihenést, mert az igazán mély, jótékony hatású alvás nem jellemző rájuk.
Ugyanakkor, ha jól megfigyeljük a cicák füleinek helyzete érzelmek egész sorát jelzi, a boldogságtól a kíváncsiságig és a teljes ellazulásig. Amennyiben a macska a fülét hátra vagy oldalra hajtja, akkor ideges és ez a fültartás az aggódás és a félelem jele lehet. Ugyanakkor a macska fülének hőmérséklete is árulkodik arról, ha stressz érte házi kedvencünket. Ugyanis a macskáknak a félelemre és stresszre adott válaszai közé tartozik a megnövekedett adrenalin és más fiziológiai változások, amelyek energiatermeléshez vezetnek a szervezetben. Ennek az energiának egy része hő formájában szabadul fel, növelve a macska testhőmérsékletét. A macska jobb fülének a hőmérséklete a stressz hatására felszabaduló bizonyos hormonok szintjéhez kapcsolódik, és megbízható stressz mutató lehet.