2018. december |
A tudósok lerántották a leplet a macskákkal kapcsolatos gyakori tévhitről, miszerint a nyelvük olyan, akár a smirgli.
Az egész úgy kezdődött, hogy Alexis Noel, a Georgia Tech kutatójának figyelmét felkeltette az a bámulatos precizitás, ahogy Murphy macskája nemcsak, hogy tisztára, de csomómentesre nyalja a szőrét. Hatékonyabban, mint bármilyen fésű.
Némi utánaolvasás után aztán rájött, hogy a tudomány mostanáig vajmi keveset foglalkozott a bársonytalpúak tisztálkodásának biomechanikai hátterével. Így hát fogta magát, és kollégáival együtt a jelenség nyomába eredtek, majd eredményeiket a PNAS szaklapban publikálták.
A macskák nyelve
Mindenekelőtt leszögezték: a tévhitekkel ellentétben a macskák nyelve távolról sem hasonlít a dörzspapírhoz. Szó se róla, az apró testrész nagyon érdes, funkcióját tekintve viszont közelebb áll egy tökéletes hajkeféhez. Az alábbi videóban megnézheted, milyen egy sokszorosan felnagyított macskanyelv:
Roppant érdekes, hogy a szerv tele van befelé álló tüskékkel, melyeknek anyaga rugalmas keratin, így a szakértők szerint leginkább az emberi körömhöz hasonlítanak. A tüskék minden irányban mozognak, ezáltal jobban követik a csomókat, és hibátlanul kifésülik azokat. Amire egy hagyományos fésű sem képes. Hasonlóképp működik a nagymacskák nyelve is, furcsa módon viszont a perzsa macskák tüskéi nem elég hosszúak, hogy feladatukat hibátlanul ellássák.
A macskák hőháztartása
Kísérletük során Noelék számára az is világossá vált, hogy a macskanyelvnek a bunda tisztán tartásán kívül a hőháztartás szabályozásánál is fontos szerep jut. Bundás barátaink ugyanis csak mérsékelten izzadnak, a felesleges a hő pedig jellemzően az ujjbegyeken keresztül távozik. Lihegni látod a macskád? Ez többnyire az izgalom jele náluk, bár kutatások szerint kánikulában is liheghetnek.