Simogatjuk, dögönyözzük, amire válaszul egyszer csak rákapaszkodik a kezünkre, és belénk harap. De mit szeretne ezzel tudtunkra adni?
“A simogatás közbeni harapdálás az egyik leggyakoribb viselkedési probléma a macskáknál” – mondja Dr. Kelly Ballantyne állatorvos, majd hozzáteszi, hogy az ilyen típusú harapást azonban nem szabad összetéveszteni a félelemmel, védekezéssel vagy területvédelmezéssel kapcsolatos támadásokkal. Magyarán a simogatás közbeni harapdálások nem a fokozott agresszió jelei, és nem is okoznak komoly sérüléseket.
A szeretetét is kifejezheti harapással
Ha a macskánk elégedett, akkor ragaszkodását gyengéd harapdálásokkal, “rágcsálással” is kifejezheti. Az ilyen típusú harapás egyáltalán nem okoz fájdalmat, és gyakran nyalogatások előzik meg.
De miért harap meg simogatás közben?
“Amikor macskánk simogatás, szeretgetés közben elkezd harapdálni, akkor ez azt jelenti, hogy az állat megelégelte a dolgot. Ha a macska egyéb jelzése ellenére – például ha idegesen földhöz veri a farkát – sem hagyjuk abba a simogatást, akkor nem lesz más választása, mint harapással jelezni felénk, hogy ideje békén hagynunk” – magyarázza Ballantyne.
De az is megeshet, hogy azért harap a macska, mert a gazdi olyan helyeken simogatja, ami kellemetlen az állatnak. Ilyen lehet a hasa környéke vagy a faroktöve. Ráadásul pedig nem is minden macska van oda a szeretgetésért. Vannak macskák, akik imádnak például a gazdáik ölében pihengetni, miközben egyáltalán nem vágynak érintésre, szeretgetésre.
Hogyan reagáljunk az ilyen típusú harapdálásra?
Ballantyne szerint mindig figyeljünk cicánk testbeszédére. Ha például azt látjuk, hogy füleit lelapítva hátra húzza, vagy farkával idegesen verdes, akkor hagyjuk abba a simogatást, ezzel ugyanis jelezni próbál nekünk.