Az olasz macska intézmény. Az olaszok imádják a macskákat, az olasz macska fogalom. Amíg divat volt képeslapot küldeni, Rómából jó eséllyel a Colosseum macskáit dobtuk a postaládába.
Az olasz állam jogszabállyal is védi a macsekokat, és próbál leszámolni a kóbor állatok jelenségével. Ez kutyák esetében egész könnyen megy, de a macska természetéből adódóan nem adja könnyen magát. Ha megszokta a szabadságot, nem fogja igába hajtani a fejét, ráadásul sportos, agilis teremtés, gyakran be sem lehetne fogni. Az csak bónusz, hogy gyorsan szaporodik… Az olasz jogszabályok ezért létrehozták a macskakolóniák intézményét. A szabadon élő macskákat itt önkéntesek etetik, tartják számon, figyelik egészségügyi állapotukat.
A hivatalos adatok szerint Olaszországban 156 ezer cica él majdnem tizenötezer macskakolóniában. A legelmacskásodottabb város Róma, ahol 4415 kolóniát találunk 55 725 állattal. Az Örök Városban még külön szentélyük is van, hiszen a Torre Argentina régészeti területén száz macska talált magának menedéket a romok árnyékában. A városi legenda szerint valaha Anna Magnani, a kiváló színésznő (Mamma Roma), aki a közelben lakott, néha személyesen vitt ennivalót a cirmosoknak.
Nápolyban 1541 kolónia ad otthont huszonötezer macskának, míg ez a szám Torinóban 1505 kolóniát és 29 000 macskát jelent.
A szardíniai Su Pallosu macskái nem viccelnek, a tengerparton alakult ki a kolóniájuk. Tudnak élni, na!
És hogy mely városokban szeretnek leginkább dorombolásra ébredni a lakosok? Az otthonokban élő macskák számát figyelembe véve a valle d’aostai Aymavilles győz, ahol minden negyedik lakosra jut egy macska, őt két toszkán város követi, Scarlinoban minden tizedik, Arezzóban pedig minden tizenkettedik lakosra jut egy cicus.