A lényeg a fokozatosságon alapul. Ne akarjunk mindent egyszerre, inkább szép sorjában szoktassuk kedvencünket az új környezethez és a többi állathoz.
Lakáshoz vagy új helyhez szoktatás
Mivel új helyre került a kis kedvenc ezért az első lépés az új környezethez szoktatás. Legjobb módszer, ha a hazaérkezése előtt elkülönítesz egy szobát, ahová tenni szeretnéd. Ez legyen az első lépés. Ismerje meg az ott lévő szagokat és tárgyakat. Majd jöhet a lakás többi része is, ha ez a helyiség már “biztos talaj” számára.
De most jön a nehezebb feladat, a többi vagy a másik cica bemutatása.
Az egymáshoz szoktatás
Nem egyszerű feladat, hiszen akár vetélytásnak is tekinthetik az idegent.
Fontos! Minden cicának legyen külön etető, itató és alomtálcája!
Lépések:
- A bemutatás hosszabb ideig kell hogy tartson. Javasolt 1-2 hétig úgy elzárnod az új cicát, hogy a többi kedvenc láthassa, szagolhassa, megismerhesse.
- Ha a nyugalom megmarad akkor jöhet a táplálás közelítése!
- ez azt jelenti, hogy egyre közelebb adj nekik enni,
- csak akkor csökkentsd a távolságot, ha nem lesznek egymástól idegesek,
- ha az agresszió vagy a feszültség csöppnyi jelét is tapasztalod, ne etess, lépj vissza az előző szintre!
- Majd jöhet az egy helyiségben táplálás. Az idegen kedvenc a szállítódobozban kapjon enni, a másik pedig nem messze mellette. Ha mind a ketten nyugodtak maradtak, akkor jó úton jársz. Összeengedhetetd őket, de felügyelet mellet és szigorúan külön edények kellenek számukra.
FONTOS!!! Bármely fázisban előkerül a düh illetve a versengés akkor az összeszoktatást elölről kell kezdened!
- Ha nehezen megy az összeszoktatás, akkor van még egy mód, hogy egymás szagát megismerjék: vegyél egy tiszta ruhát és töröld át kedvenced pofiját. Majd ezt a cicaszaggal átitatott ruhát tedd a másik cica etető tálja alá. Ez azért hasznos, mert a jó érzést, azaz a táplálkozás érzését össze fogja kötni a másik cica szagával. Így csökkenhet a feszültség az összeszoktatandó cicák között.
Amikor nincsenek készen az összeengedésre, külső jelek!
- felborzolt szőr
- kihúzza magát
- fúj
- farka mereven felfelé áll
- fogait mutogatja
- füleit lelapítja és hátrahúzza
Amikor összeengedheted őket!
- érdeklődés
- egymás fenekének szagolgatása
- nyugodt faroktartás
De persze az a legjobb, ha oda bújnak egymáshoz. 🙂
A cicák szocializációs időszaka
A szocialaizásciós időszakuk a 2-12. hét között alakul ki. Ez azt jelenti, hogy amennyiben ekkor pozitív élményekkel gazdagodnak emberek és állatok tekintetében egyaránt, akkor a későbbiekben nem lesz gond az összeszokatás idegen állatokal vagy emberekkel. A rossz tapasztalatok sajnos rögzülnek és a cica ellenségessé vagy félőssé válhat.