A gazdik egy idő után már sejtik, hogy melyik nyávogás mit jelenthet, vagy egy nézés, egy keményebb pillantás mit jelenthet. És persze hamar rájönnek a gazdik, hogy a reggeli nyávogás azért nem azt jelenti, hogy egy percen éhenhal a cica, hacsak nem kap kaját. De a macskák kommunikációja azért ennél bonyolultabb, és érdemes megfejteni, melyik hang pontosan mit jelent.
A madarak mellett a macskák rendelkeznek a legszélesebb körű vokális készlettel a háziasított állatok közül – kutatók szerint több mint száz féle hang kiadására képesek. A macskák sokféle módon tudnak nyávogni, purrogni, morogni, sziszegni, fújni, dorombolni. És ha figyelmesen hallgatjuk őket, meg tudjuk állapítani, hogy máshogy szólongatják a kölykeiket, másképp, ha hozzánk “szólnak”, és minden érzelemnek is más-más nyávogásuk van.
Úgy nyávog neked, ahogy a kiscica az anyjának
A kismacskák nyivákolással kommunikálnak az anyamacskával. Ahogy pedig növekednek, úgy bővül a repertoáruk, és hagyják el a nyávogást. Kivéve az emberekkel együtt élő, domesztifikált házi macskák, akik az emberek kedvéért – az emberekkel való kommunikációért – továbbra is nyávognak. Ha nyávognak, figyelmet akarnak: ételt, bejutni valahová, kimenni valahonnan… Figyelmet. Ahogy az idő előrehaladtával kopnak az érzékszervek, az idősebb macskák többet, hosszabban nyávoghatnak, mint fiatalabb társaik, akik letudják egy rövid, kérdő má?-val a kérdést. A hang rövidsége, magassága jelzi a probléma súlyát is: az üdvözlő vagy csevegő nyávogás rövidebb hangokból áll, míg az ételt kérő, hányni készülő, bosszús vagy kikéredzkedő állat hosszan elnyújtva, nyitott szájjal, torokból engedi ki a hangját.
A dorombolás félrevezető lehet
A macska, ha elégedett, akkor dorombol. Fantasztikus érzés, amikor egy pár hetes kiscica először az öledben elkezd dorombolni. Jelzi, hogy biztonságban érzi magát. De a macskák dorombolnak máskor is: amikor izgatottak, félnek, és ezzel nyugtatják magukat, sőt, amikor betegek, önmagukat dorombolással is “gyógyítják”. Tehát, ha látszik rajta, hogy nem a boldogsága okán dorombol, akkor ne kezdjünk hozzá búja simogatni, mert lehet, hogy nem fog neki örülni.
Csiripelés, csicsergés és trillázás
A kiscicák csiripelésre emlékeztető hanggal fogadják az anyjukat. És a cicamama is ilyen hanggal hívja maga után a kölyköket. Ha az embernek csinálja ezt egy macska, akkor azt akarja, hogy a gazdija figyeljen rá. Sőt, az izgatott és boldog macska is csiripel időnként, de ha az ablakon kifelé bámuló cica madarat lát, és így “fejben vadászik”, akkor is tud ilyen hangot kiadni. Egyesek szerint így próbálja utánozni a rágcsálók vagy a madarak hangját, hogy odacsalogassa őket, de ennek ellentmond a szabadban élő macskák vadászata, amelynek alapja a lehelet finom, csendes lopakodás.
Sziszegés, üvöltés és vernyákolás
Az ideges és támadásra készülő cica hangja fenyegető. A sziszegés mellett morog is hozzá, vagy netán prüszköl és köpköd. Na, ilyenkor jobb békén hagyni. Üvöltözni és vernyákolni a párzó macskák szoktak, és ezt elég hangosan és összetéveszthetetlenül teszik. Jellemzően éjszaka jön rájuk a hoppáré, de nem ritka, hogy nappal is rájuk jön az izgalom. Ugyanakkor a fájdalmat érző macska is hangosan üvölt fel, és az üvöltés területvédő eszközként is funkcionál. Fontos: ha úgy tűnik, sosem szakad vége, érdemes elgondolkodni, hátha beteg az állat, és orvoshoz vinni valamiképpen.
Miért beszél állandóan?
Vannak beszédesebb macskák, beszédes macskafajták, és vannak csendesebbek is. Sőt, vannak olyan macskák is, akik hangtalanul nyávognak, beszélnek – és vannak olyanok, akik teljesen némán tátogva nyávognak: egy számunkra nem hallható frekvencián. Arra viszont mérget vehetünk, hogy minden cica figyel, értelmezi a környezetét, vizsgálja a reakciókat, és ha egyszer valamelyik nyávogás bejött, akkor újra és újra használni fogja.
Fontos megjegyeznünk, hogy az állat testbeszéde nélkül nem szabad értelmezni a hangokat: a lelapított fülek, a felborzolt szőr, a gubbasztás rosszat jelent, ahogy a farok heves csapkodása is. A fej odadörzsölése, a nyalakodás, az ajándékba hozott apró zsigercsomók, a has mutogatása (ami nem jelenti azt, hogy hozzá is érhetsz) mind azt jelzik, hogy a macskád szeret téged. Ja, és figyeld meg a cica szemét is: ha csak a szokásos lenéző pillantása van, akkor jó. Ha viszont a félelemtől, izgatottságtól vagy a fájdalomtól ki van tágulva a pupillája, akkor gyanakodj, hogy valami nem stimmel.
És egy fontos tanács: ha a cicád lassan pillog rád, csukogatja a szemét, párszor te is csináld ezt neki viszonzásul.
A macskafordító gépezet immár valóság
De ha ez így kevés neked, egy vicces kedvű – vagy éppen nagyon is komoly – fejlesztő előállt a macskanyávogás fordító applikációval.
Egy új app azt ígéri, hogy lefordítja a gazdinak, hogy mit szeretne a cicája. A MeowTalk app rögzíti a cica nyávogását, értelmezni próbálja, és az előre definiált tizenhárom (13) “megoldás” közül megmutatja a gazdinak azt, hogy szerinte mit szeretne a cica.