Biztos már sokan megtapasztaltátok, hogy a cicánk simogatás közben látszólag minden előzmény nélkül, egyszer csak odakap, és megkarmolja vagy megharapja a kezed. Itt a magyarázat az origo-tól és néhány tipp a macskával való helyes bánásmódra, illetve, hogy hogyan simogassuk megfelelően a cicát.
Cica simogatás
Hogy jól megértsük a macskánk viselkedését, először is nézzük meg az őseit! A házi macska ősét – az afrikai vadmacskát – a domesztikálás idején pusztán egyfajta “kártevő csősznek” tekintették, de ma már értékes és szeretett társa az embernek.
Ez a szociális változás az ember és a macska kapcsolatában mintegy 10.000 éve történt, később, mint a kutya háziasítása. Ugyanis a kutyákat nagyjából 30 ezer évvel ezelőtt kezdték el háziasítani, míg a macskákat a kutatások szerint legfeljebb 10 ezer éve.
A kutyáknak ezért lényegesen több idejük volt adaptálódni az emberrel való közös élethez. Lehet, az emberek eleinte csak tolerálták a befogott vadmacskákat kártevő-kontrolláló képességeik miatt, de egyéb hasznossága nem volt a számukra. Szelídebb, engedelmesebb egyedeket nehéz volt tenyészteni, mert a vadmacska könnyen kiszökött az emberi háztartásából és szabadon szaporodott. Ezért a macska domesztikálásának folyamata is évezredekkel hosszabbra nyúlt, mint a kutyáké.
A macskák nem alakították ki a komplex szociális csoportban való életet. A macska még nem alkalmazkodott a változáshoz, és a házi macskák relatíve szerény genetikai elágazást mutatnak őseiktől, az agyuk valószínűleg még “vadmacskakén jár”.
A vadmacskák egyedül élnek, indirekten kommunikálnak, és hogy elkerüljék egymást, vizuális és kémiai ünezeneteket váltanak. Ilyen üzenet például amikor szagjeleket, feromonokat helyeznek el a környezetükben. Ezért sem valószínű, hogy a házimacska sok komplex szociális képességet örökölt eleitől.
A macskával ellentétben az ember szociális faj
Az ember azonban szociális faj. Szereti a közelséget, szereti érintéssel kifejezni a szeretetét. Ráadásul az ember vonzódik a gyermeki kinézethez, a nagy szemekhez és homlokhoz, a kis orrhoz és a kerek archoz, amilyen a macskáé is.
Ezért sok ember aranyosnak találja és meg akarja simogatni, ölelni őket, ám a macskának ez nem feltétlenül tetszik, mert nyomasztónak, ijesztőnek tartja a túl hirtelen közeledést, annak ellenére, hogy számos házi kedvenc szereti, ha simogatják.
A macska-ember kölcsönhatásánál rendkívül fontos tisztában lenni, hogy mely részét érintjük meg a macskának, mi a cica neme, milyen a jelleme.
Néhány macska nem örül az ilyen érintésnek és agresszíven reagál, más cica elviseli, mert ételt és otthont kapnak, de a toleráns macska nem szükségszerűen boldog macska. És nyilván vannak olyan macskák is – valószínűleg nem is kevesen –, akik meg boldogok a gazdi érintésétől.
A macskáknak biztosítani kell a választást és a kontrollt
Amennyire csak lehetséges, biztosítanunk kell a macska számára, hogy eldöntse, akarja-e a simogatást és ha igen hol, és mennyi ideig. Talán sok, simogatásra állatdögönyözésre hajlamos embernek ez nem jön le ösztönösen, és ezért ez a fajta magatartás megkíván egy kis önuralmat, de feltétlenül megéri.
Általánosságban elmondható, hogy a macskák azt élvezik, ha ott érnek hozzájuk, ahol az arc mirigyeik vannak: a fülek tövénél, az áll alatt, vagy az orca körül. Ezeket rendszerint jobban szeretik, mint a has, hát, vagy a farok tövének megérintését.
Ha a farka feláll és kontaktust kezdeményez, dorombol, illetve dagaszt, valamint ha a farkával lágyan integet ide-oda, akkor a cica élvezi az érintést. Erre utal az is, ha a testtartása és arckifejezése nyugodt, a fülei hegyesek és előre állnak, és ha lágyan bökdösni kezd, amikor szüneteltetjük a simogatást.
Ha viszont elfordítja előlünk a fejét, ha passzívan viselkedik, ha nem dorombol és nem dörgölőzik, akkor ezek mind arra utaló jelek, hogy most nem élvezi a simogatást, és jobb lenne békén hagyni. De erre utaló jel, ha gyors, rövid tisztálkodásokba kezd, valamint a túlzott pislogás, a fej vagy test rázása, továbbá az orr nyalogatása is az állat idegességét bizonyítja csakúgy, mintha a farkával csapkod.
Rosszkedvre vagy agresszív hajlamra utal ha a macska fülei lelapulnak és oldalra állnak, vagy ha hátra forgatja őket. Amennyiben ezeket a jelzéseket figyelmen kívül hagyva tovább simogatjuk vagy ölelgetjük az állatot, a macska hirtelen odakaphat az arcunkhoz,vagy kezünkhöz, megharapva vagy karmolva, illetve eltolva azt.
Ja, és a cicák szívesebben veszik, ha nem kapkodjuk fel őket, hanem mi ereszkedünk le hozzájuk, mert így ők tudják eldönteni, hogy meddig akarnak mellettünk maradni, és nem kell lekéredzkedniük a karunkból.
A legfontosabb tanács: hagyjuk, hogy ők barátkozzanak velünk a saját tempójukban!